tipsy-sandra Tipsy żelowe Gliwice;)

Nie ruszał bym tematu gdyby nie ględzenie o dopłatach do nowych aut?! To najpierw wyprostowac to co pogięte i dopiero iśc dalej? nie uważacie? Doskonale pamiętam jak kiedyś wprowadzano podatek obrotowy też mówiono ,że tylko różnicę będzie się odprowadzac ,a później coraz więcej ograniczeń,żeby nie powiedziec prześladowań w imieniu prawa i podatków najmiłościwszych nam panujacych. To samo z vatem od materiałów budowlanych niby każdy może wystąpic o zwrot różnicy ale ile przy tym biurokracji śledztw i sprawdzań? ile postępowań i kar? przy najmniejszym uchybieniu to po co to wszystko? i na dodatek przegapiono ostatnio możliwośc obniżenia szeregu stawek vat gdy cała UE obniżała.

jeżeli firma wystawi ci fakturę na całość to najprawdopodobniej będzie w niej stawka 7%jak za usługę, ja bym chciał oddzielne fakturki za materiały a oddzielną za robociznę, ale jak @Nikita_Bennet napisał jest to kwestia dogadania, ale dla firmy jest korzystniej (zwłaszcza gdy ta firma prowadzi również sprzedaż materiałów budowlanych) wystawić fakturkę za usługę wybudowania obiektu, bo wtedy przejmuje na siebie znaczne korzyści z tytułu vat

Sytuacja jest taka, że po 2004 na materiały budowane musi obowiązywać podstawowa stawka VAT czyli 22%. Wcześniej było różnie 7% lub 22%. Po zmianie wprowadzono możliwość odzyskania różnicy w VATcie między 22% a 7%. Wszystko co trzeba zrobić to wypełnić odpowiedni druk do US. Jest lista rzeczy, które można w ten sposób potraktować, jest to zrobione po numerach PKWiU.
Żeby odliczyć należy mieć faktury wystawione na osobę fizyczną (czyli siebie) z właściwym adresem (bardzo ważne!) - najlepiej zameldowania. Markety budowlane na fakturach wypisują numery PKWiU więc to jest wszystko bardzo proste.
Ulga się nie przedawnia, przy czym można to robić raz na kilka lat (chyba 5?) i oczywiście nie można odzyskać więcej niż ileś tam. W każdym razie w moim przypadku remont ze stanu deweloperskiego dostałem zwrot wszystkiego co się kwalifikowało z faktur i do limitu było baaardzo daleko.
Ja to rozliczałem za pomocą jakiegoś programiku znalezionego na pit.pl.

" />ulgi budowlanej już nie ma, co do zwrotu różnicy VAT, to można, nalezy zlożyć po 01.01 do końca czerwca wniosek do US (znaczek 5 zł+ ksero faktur zakupu materiałów budowlanych, każdy załącznik 0,50). poza tym sprawdz wcześniej, czy napewno stawka VAT akurat na te materiały budowlane zmieniła się po naszym wejściu do UE (bo może nie opaca się składać wniosku).pozdro

Czasami zachodzi przesłanka (konieczność) wykonania robót zamiennych np. okazuje się że posadzka z materiału Y będzie lepsza w wypadku zastosowania posadzki z materiału X.
Zamawiający godzi się na to i zastępuje jeden materiał drugim, ewentualnie dopłaca różnicę, tyle aby przewidzieć to zgodnie z art 144, np.:
"Dopuszczalne zmiany postanowień zwartej umowy:
a)...
b)...
c) wystąpienia konieczności wykonania robót zamiennych,
d) zmiany wynagrodzenia w przypadku:
- zmiany stawki VAT na materiały budowlane
- wystąpienia konieczności wykonania robót zamiennych.

No dobrze a te wszystkie zapisy "wystąpienia robót zamiennych", w zapisach dotyczących dopuszczalnych zmian w treści zawartej umowy, które zostaną wprowadzone aneksem które można spotkać w bardzo wielu SIWZ?, to po co takie zapisy?, w razie porzeby zamieniamy coś za coś, więc aneks a nie nowe zamówienie:oto cytat jednego z fachowych poradników ZP:
"Z uwagi na aktualne brzmienie art. 144 ustawy warto na etapie przygotowania treści ogłoszenia o zamówienia lub siwz przewidzieć ewentualne możliwe przyczyny zmiany umowy oraz ich warunki, np.:
* możliwe zaniżenie ilości robót, pominięcie w przedmiarze określonych robót i konieczność zwiększenia wynagrodzenia wykonawcy,
* utrudnienia mogące wystąpić w trakcie prowadzenia robót, np. podniesienie się poziomu wody i konieczność zwiększenia prac wykonawcy, zmiany jego wynagrodzenia i terminu zakończenia robót,
* zmiana rodzaju materiałów budowlanych czy zmiana technologii ich wykonania i możliwość zlecenia robót zamiennych,
* zmiana stawek VAT na materiały budowlane."

O czym wy tu dyskutujecie ???

To najnormalniejsza i w dodatku zgodna z prawem sytuacja.
Ustawa o VAT stanowi, że roboty i usługi budowlane związane z budownictwem mieszkaniowym (PKOB 11) są opodatkowane 7% stawką podatku VAT -> i jest to normalne i legalne

Warunkiem jest aby roboty były wykonywane w budynkach mieszkalnych -> wówczas wartośc usług oraz materiałów jest opodatkowana stawką 7%.

Tak pracują wszystkie firmy budowlane -> kupują materiały ze stawką 22% -> sprzedają te same materiały wraz z robotami budowlanymi ze stawką 7% -> w konsekwencji 99% firm budowlanych w budownictwie mieszkaniowym realizuje co miesiąc zwrot VAT (i są to potężne kwoty sięgające kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie).

Ty prowadząc tylko sprzedaż materiałów jesteś jakby jedynie pośrednikiem czy hurtownią i nie możesz określić czy sprzedany materiał "pójdzie" do mieszkaniówki czy też nie, więc musisz płacić 22% VAT.
Radziłbym najpierw pomyśleć... poczytać przepisy... zastanowić się, a później dopiero się dziwić, że konkurencja cię wykańcza i oskarżać konkurencję o rzekome działania niezgodne z prawem, podczas gdy w zdecydowanej większości przypaków wszystko jest z tym prawem zgodne.
Oczywiście dużo firm budowlanych nagina przepisy i sprzedaje z 7% stawką również towary czy też usługi nie związane z budownictwem mieszkaniowym (ale to już inna para kaloszy)


CZY TO ZNACZY , ŻE PRODUCENT JEŻELI SPRZEDAJE OKNA Z MONTAŻEM TO DO CAŁOÂŚCI WARTOÂŚCI NETTO UMOWY ( WARTOÂŚĆ OKIEN + WARTOÂŚĆ MONTAŻU ) MOŻE NALICZYĆ VAT 7% !!!!
CZY TAKA UMOWA MOŻE MIEĆ FORMĘ SKRÓCONÄ˝ - WYSTARCZY NP. NAPISAĆ PRZEDMIOT UMOWY : DOSTAWA I MONTAŻ STOLARKI I POZWOLI TO UNIKNĂ„ËĆ PISANIA DŁUGICH UMÓW O ROBOTY BUDOWLANE ???
CO O TYM SADZICIE ???


Nie, to wcale to nie znaczy. Jeżeli w którymkolwiek momencie następuje sprzedaż (dostawa) okien, wówczas, tak jak na wszystkie materiały budowlane, należy naliczać stawkę 22%. Preferencyjna 7% stawka dotyczy JEDYNIE sprzedaży usług budowlanych (wraz z zastosowanymi do jej wykonania materiałami). Umowa z klientem i faktyczny charakter transakcji ma więc w dalszym ciągu zasadnicze znaczenie. Radzę więc nie próbować nawet chodzić "na skróty"..
Pozdrowienia - Robert

" />Ministerstwo Finansów robi wszystko by obniżona stawka nie objęła wielu mieszkań
Polska nie potrafi rozstrzygnąć prostej sprawy, jaką jest stawka VAT w budownictwie mieszkaniowym. To kompromitacja, że Ministerstwo Finansów nie zamierza skorzystać z możliwości, jakie zapewnia prawo unijne.
Do końca tego roku budownictwo mieszkaniowe objęte jest obniżoną siedmioprocentową stawką VAT. W ciągu trzech lat od wstąpienia Polski do Unii parlament miał przyjąć ustawę wprowadzającą definicję budownictwa społecznego. Wówczas komfortowe mieszkania i domy objęte byłyby stawką 22-procentową, a pozostałe, czyli budownictwo zaspokajające potrzeby niebogatych obywateli, miałoby stawkę 7 procent.
Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy ceny nieruchomości nieustannie rosną. Ministerstwo Finansów robi jednak wszystko, żeby obniżona stawka nie objęła zbyt dużej liczby mieszkań. Wicepremier Zycie Gilowskiej wydaje się bowiem, że siedmioprocentowy VAT uszczupli wpływy do budżetu.
Badania przeprowadzone w innych krajach Unii dowiodły jednak, że kasa państwa nic na takiej regulacji nie traci. Zwiększają się bowiem wpływy z podatków od firm i osób działających w budownictwie, a szara strefa w handlu materiałami budowlanymi maleje. Kto tego nie dostrzega, grzeszy krótkowzrocznością ... lub po prostu jest w naszym rządzie.

" />
">A propos: czy ktos czytal nowe umowy z Activ na Wysoka II ? Podobno jest w nich duzo wytpliwych zapisow na temat terminow, nieprzewidywanych brakow materialow budowlanych, wzrostu kosztow pracy, braku pracownikow, itd. ...w sumie za WSZYSTKO odpowiada kupujacy!

Krotko mowiac, mamy szczescie, ze sie zalapalismy na Wysoka I.

pozdrawiamy,
K&T


witam wszystkich serdecznie
rozwazam zakup mieszkania na drugiej wysokiej.. pozwolenia jak nie bylo tak nie ma.. ale dzisiaj studiowalem umowe przedwstepna i faktycznie jest co najmniej kilka watpliwych kwestii (wzrost kosztow materialow budowalanych, zwiazany ze zmiana stawki VAT; ewentualnych przesunieciach terminu realizacji z roznych przyczyn.. i kilka innych). W zwiazku z tym - mam pytanie, czy w umowie na pierwsza wysoka, byly jakies zastanawiajace kwestie tego typu? Bylbym wdzieczny gdyby ktos przeslal tresc takiej umowy na Wysoka I.