tipsy-sandra Tipsy żelowe Gliwice;)

VR41 nie wiem co to. VR61 to moduł do którego podłączamy pompy i sterowanie zaworem 3d. Więc. Pompa kotła dostarcza ciepło do sprzęgła, a od sprzęgła odbierają to ciepło pompa obiegu HK1 (np. grzejniki) i pompa obiegu HK2 (np. podłogowa). Czujnik zamontowany w sprzęgle odpowiada za temp. obiegu HK1, a czujnik obiegu HK2 odpowiada za temp. obiegu mieszaczowego, za zaworem mieszającym i pompą.
Pompa kotła sterowana jest przez kocioł i sterownik. Pracą pomp steruje regulator 430.
Więc pompy HK1 i HK2 pracują cały czas, no chyba że ustawimy tryb pomp na termostat.
Co do cyrkulacji to na każdy obieg, również cyrkulacyjny na 430 możemy ustawić trzy przedziały czasowe na każdy dzień. Więc pompę powinniśmy ustawić tak aby pracowała w krótkich przedziałach czasowych podczas większego poboru wody. Jeżeli to Ci nie wystarczy to nic nie stoi na przeszkodzie aby zamontować przylgowy termostat na rurę cyrkulacji.
Zgoda że trudno przewidzieć zapotrzebowanie na wodę, ale jeżeli co dzień wstajemy o tej samej porze i idziemy do pracy, wracamy też o jednej porze i idziemy spać o podobnej porze to sterowanie czasowe zazwyczaj wystarcza.
Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem jest zamontowanie czujników ruchu w łazienkach i toaletach które uruchomią cyrkulację na krótki czas. W kuchni wystarczy zamontować przycisk impulsowy w okolicy zlewu. Jako sterowanie czasowe stosuję sterownik czasowy na np. klatkę schodową - koszt ok 50zł. sterowanie czasem regulowane w zakresie 0,5-10min. koszt zwykłego wyłącznika czasowego to ok.100zł.

430 to sterownik z wyświetlaczem który może pozostać w kotle ale może on pełnić rolę zdalnego sterownika o ile zostanie podłączony na ścianie w pomieszczeniu ogrzewanym. Oznacza to że jeżeli zamontujesz go tam gdzie jest podłogówka lub tam gdzie są grzejniki
to będziesz mógł uaktywnić wpływ temp pomieszczenia na danym obiegu.
VR61 to moduł rozszerzający. Jest to oddzielna skrzynka do której podłączamy elektrycznie pompy dlatego też najlepiej umieścić ją w pobliżu tych pomp. Połączenie kotła z VR61 i VRC430(o ile będzie w pokoju) odbywa się poprzez 2-żyłową instalację BUS. Bus to 2 żyły przewodu podłączone równolegle do wszystkich sterowanych tym systemem odbiorników. Po połączeniu system sam się zkonfiguruje a na wyświetlaczu od 430 pojawi się dodatkowy obieg mieszacza do ustawień podobnych jak HK1.
Czyli teraz na wyświetlaczu masz HK1 i poniżej pojawi się HK2, a na następnych stronach
pojawi się strona do ustawień czasowych i parę innych dotyczących HK2

Obieg mieszacza czyli zawór trójdrogowy steruje precyzyjnie temp. tego obiegu. Działa on tak że miesza wodę powrotną z podłogi z zasilającą aby temp była równa z temp zadaną przez krzywą-pogodówkę. Najczęściej obieg grzejników wymaga wyższej temp. a obieg podłogi niższej dlatego konieczny jest zawór mieszający.
Jeżeli masz dalsze wątpliwości to pytaj.

Pierwszy odnośnik podany przez Ciebie jest dla zaworu rozdzielającego.
Drugi jest dla zaworu mieszającego.
W obydwóch przypadkach są one na zabezpieczeniu temperatury powrotu. (powinna się ona mieścić w 20'C - chodzi o różnicę między zasilaniem a powrotem do kotła)
Nic nie napisałeś jaki masz zawór (mieszający czy rozdzielający), również nic nie wspomniałeś o sterowniku.
Ręczne sterowanie tymi zaworami jest , może nie kłopotliwe ale zajmujące trochę czasu.
Taki zawór (w funkcji którą spełnia) powinien się wyłączyć przy osiągnięciu 55'C na powrocie. (tzn. musi przestać mieszać lub rozdzielać)
Jeżeli piszesz że "kocioł o tym nie wie" , to znaczy że Twój sterownik nie ma takiej funkcji.
Ręczne ustawianie tego zaworu będzie Ci niestety zajmować wiele czasu.
Reasumując - po osiągnięciu na powrocie temperaturę 55'C , powinieneś wyłączyć zawór "3D".(wyłączyć , znaczy ustawić przepływ żeby nie następowało mieszanie lub rozdział wody)

Witam,

załączam mój projekt instalacji, do obgadania wśród expertów.

Całością będzie sterował mikrokontroler, jakiś avr.

Zawór trójdrogowy górny(na górze rysunku) może mieć 3 pozycje.
1) Kominek - odbiorniki.
2) Wszystko razem.
3) Odbiorniki - bufor.
I tu pytanie, czy tak się da, bo piszę wszędzie, że zawory trójdrogowe tak nie potrafią, bo tu jest przepływ:
1) Z kominka do (bufora i odbiorników)
2) Z kominka do odbiorników.
3) Z bufora do odbiorników.

Zawór trójdrogowy dolny może mieć 2 pozycje:
1) Na wprost.
2) Z grzejników do bufora(zasilanie z bufora i tu pompa przy buforze wyłączona).


Zastanawiam się, co zrobić, żeby zmniejszyć ilość pomp w układzie.

Sterować zaworami(M) i pompami(0,1,2,3) będzie jakiś mądry układ własnej produkcji. Pozostałe zawory bez M to termostatyczne zawory mieszające.
Czyjniki temperatur to fioletowe kropki.

Mam mały problem z piecem, otóż po założeniu wszystkiego w całość piec cały czas przez temp. na zewnątrz ustala sobie temp. zadana na 40-45C w domu mam 23C, chciałbym uniknąć wymiany pieca za parę lat i potrzebna mi jest informacja gdzie powinien znajdować się zawór 3-drożny.

Piec Zębiec żmijka na ekogroszek
Sterownik elser - expert + moduł sterowania zaworem mieszającym - elser.

zadanie pieca - zima CO+CWU, lato CWU

Całość wygląda u mnie tak:

A- CO
B- CWU

i teraz pytanie czy zawór mieszający który będzie sterowany od sterownika z pieca powinien być zaraz za wyjściem z pieca (1) czy dalej za trójnikiem od CWU 2

Oczywiście kolego zendar.
Każdy pobór wody powoduje jej schłodzenie.
W Twoim przypadku najpierw będzie schładzany mniejszy (80l) bojler a pobór wody będzie powodował napływ tej gorącej lub wstępnie podgrzanej do drugiego bojlera.
Napisałeś coś o temperaturze 60 °C - możesz jeszcze sztucznie zwiększyć pojemność bojlera przez zastosowanie na wyjściu zaworu trójdrogowego mieszającego (np. na 50 lub 55 °C).
To powinno wystarczyć.
Resztę (np."blokowanie" schładzania) możesz osiągnąć przez sterowanie.
I tu właśnie jest sedno sprawy - oddzielne bojlery dopiero to umożliwiają.

ps. bronx_XJ połączenie wody w szereg różni się od połączenia medium grzewczego w szereg - jeżeli zablokujesz przepływ medium przez bojler (w Twoim przykładzie) to zablokujesz jakikolwiek przepływ.
Ludzie - czy tylko ja to widzę ?

Witam
Najpierw opis
W budynku gospodarczym wydzieliłem kotłownię, 15m od budynku mieszkalnego, piec węglowy z podajnikiem, w ziemi rura preizolowana, w domu bojler, z uwagi na zmniejszenie strat przesyłowych postanowiłem zastosować zawór trójdrożny w kotłowni (niższa temperatura przesyłu w ziemi- niższe straty) i teraz pytania
1) czy zastosować elektrozawór bocznikujący zawór mieszający (rys) wysterowany razem z pompką CWU2) czy może zabudować napęd to trójdrożnego i jakiś układ sterujący czasowy otwierający go na maxa w czasie kiedy sterownik pieca włączy pompkę CWU i zamykający go z powrotem do wcześniejszej pozycji.

Ma to sens, gdzie zabudować pompkę CO, jaki ew. elektrozawór, dodam tylko że pracę wykona firma wod-kan a sterowanie elektryczne jest w moim zakresie.
Pozdrawiam Adam