tipsy-sandra Tipsy żelowe Gliwice;)


Hym :-? co to jest zawór trójdrogowy?Sory ..ale jestem zielona :oops: na stronie podłogówka.pl masz na pewno w jednym ze schematów, termostatyczny zawór mieszający TZM, też trójdrogowy,

normalny zawór trójdrogowy jest sterowany z kotła, TZM jak nazwa wskazuje sterowany jest temperaturą czynnika

Terenia i Maciek, zawór termostatyczny mieszający raczej nie ma zastosowania przy podnoszeniu temperatury kotła, a w instalacjach cwu, czy podłogówki. Ladomat podany przez Jacka, lub inne podobne ustrojstwo np. firmy essbe - nie pamietam nazwy ( tej samej firmy podałeś zawór mieszający na allegro w twoim linku) jak najbardziej OK. Możesz jeszcze zastosować zawór czterodrogowy ze sterowaniem siłownikiem, bo ręcznie nie ustawisz żądanej temperatury na powrocie + sterownik mieszaczem. Podany schemat jest do bani - w tym układzie brak pompy na powrocie. Spróbowałbym jeszcze wrzucić w układ wymiennik płytowy - tak lepiej dla instalacji i grzejników. Można jeszcze kombinować z zaworami z czujką zdalną - układ podobny to Twojego schematu.
Ja u siebie mam ladomata.

Schematy są, ale czy wytężać wzrok czy może jest jakaś metoda zobaczenia tego w normalnym rozmiarze? Poza oczywiście CTRL i +.

Ja buduję u siebie schemat 7 i 8. Dodatkowo wpinam w obieg grzejnika (za zaworem mieszającym) kocioł elektryczny (celem grzania tylko i wyłącznie podłogówki.
Pytania: czy na przedstawionych schematach zamiana zaworu 3drożnego na 4 drożny sprowadza się do wpięcia powrotu grzania w 4 wlot zaworu?

Czy nie włączona pompa blokuje/ogranicza ruch wody w jej biegu? Czy może sterować ten obieg (kotła elektrycznego) ręcznie zaworami kulowymi? Wiadomo zwrotny mogę tam wstawić i zasterować 4 drożny na pracę tylko na powrocie podłogówki.

PPP.J
Mogę jednym zdaniem :lol:

Firma kotła może być ale radze z zamkniętą komora spalania
Zasobnik OK.
Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie oryginalnych programatorów a to jaki typ to zależy czym ma on sterować Jeśli na dole ma być podłogówka na znacznej powierzchni to musi być ona sterowana za pomocą zaworu mieszającego Podłogówka może być tzw stałotemperaturowa ( nie wymaga dodatkowego drogiego sterowania ) ma zwolenników jak i przeciwników lub sterowana programatorem pogodowym i tu należy zakupić zawór mieszający najlepiej 3-drogowy i do tego napęd i bawić się w krzywą grzewczą
Każdy sposób jest poprawny jeśli jest dobrany właściwie dla potrzeb, oczekiwań, stylu życia itp. Schematy robie indywidualnie na własne potrzeby i do każdej kotłowni inne bo każda kotłownia jest inna Mogę zrobić schemat ideowy

W czwartym sezonie grzewczym padł mi kocioł Orlan 25. Zamontowałem w jago miejsce Atmosa 22. Dokonano przy okazji zmian w instalacji - dołożono krótki obieg wymuszający temp roboczą kotła min. 65-70'C, sterowany czujnikiem (czyli działa pompa obiegu kotła lub pompa pchająca wodę w instalację). Pozostawiono natomiast zawór mieszający czterodrożny zamiast zalecanego przez producenta trójdrożnego. Instalator powiedział, że to w niczym nie przeszkadza, że wręcz to nawet lepiej gdy jest czterodrożny, bo woda schłodzona wracająca do kotła miesza się z ogrzaną. Nie wiem dokładnie jak działa mieszacz czwórdrożny i mam wątpliwości czy nie należy jednak jednak wykonać instalacji dokładnie wg schematu producenta. Tym bardziej, że zamiast zaworu termostatycznego mam czujnik włączający odpowiednią pompę. Czy takie stosowanie zamienników nie wpłynie negatywnie na funkcjonowanie całego układu i nie skróci żywotności kotła?

Witam,

na parterze mam podłogówke, trzy obwody z rozdzielaczem i układem mieszającym purmo, zamontowany jak na schemacie: http://www.infortes.pl/sarna/rozdzielacz.jpg.

Na powrocie wody z obwodów podłogówki zamontowane są zawory (oznaczone czerwoną jedynką) sterowane listwą (listwa podłączona do czujników w pokojach, do listwy podłączona pompa). Jeśli chodzi o sterowanie wszystko działa jak należy: zamknę wszystkie trzy obowdy regulatorami w pokojach, zawory się zamykają, pompa się wyłącza. Niestety jeśli podniosę temperaturę na jednym regulatorze, widać, że otwiera się jeden zawór (czerwona jedynka) ale grzeją wszytskie trzy obwody. Domyślam się, że problem w zrównoważeniu hydraulicznym obwodów zaworami które oznaczyłem czerowną dwójką. Niestety mój wykonawca przyoszczędził i zamontował rozdzielacz bez wzkaźników/regulatorów przepływu. Czy istnieje jakis partyzancki sposób na zrobienie tego bez tych wskaźników?

Swoję drogą to ciekawe dlaczego dwa obwody grzeją pomimo zamknietego zaworu sterowanego listwą na powrocie od tego obwodu (wystraczy że włączy się pompa układu mieszjącego). Tak jakby nie domykał tego obwodu do końca. Czy to zabezpieczenie przeciw zamarzaniu?

Krzysiek.


PS. Opis regulacji podłogówki z instrukcji purmo. Chodzi mi dokładnie o to jak przeprowadzic punkt 2

Regulacja zestawu mieszającego do ogrzewania podłogowego.
• Napełnić instalację pod odpowiednim ciśnieniem i odpowietrzyć
• Wyrównać hydraulicznie obiegi ogrzewania podłogowego
• Podwyższyć temperaturę obiegu pierwotnego do wartości projektowanej (np. 70oC)
• Odkręcić kołpak ochronny na ograniczniku przepływu na powrocie (SW 19) i za pomocą
klucza sześciokątnego zamknąć przepływ obracać trzpień w prawo aż do oporu. Następnie
śrubokrętem 4 mm wkręcić w prawo do oporu stożek regulacyjny (najmniejsza nastawa
„0”). Wykonując śrubokrętem dwa obroty w lewo ponownie go otworzyć.
• Następnie kluczem sześciokątnym obrócić trzpień w lewo do oporu, ponownie otwierając
zawór.
• Skontrolować temperaturę zasilania na rozdzielaczu, jak również przepływy obiegów
ogrzewania podłogowego. Temperatura powrotu ogrzewania podłogowego powinna wynosić
min 20-25oC.
• Jeżeli temperatura zasilania na rozdzielaczu jest za niska, należy bardziej otworzyć stożek
regulacyjny kręcąc śrubokrętem w prawo. Trzeba przy tym uważać, by w obiegach
pozostawała wystarczająca ilość wody.
• Po zakończeniu regulacji nakręcić z powrotem kołpak ochronny.


EFI to system wtrysku tzw Full- group. Wtryski chodzą parami, natomiast iskra jest indywidualna dla każdego cylindra ( rozdzielacz z palcem). W SEFI jest odwrotnie. każdy cylinder ma indywidualny wtrysk paliwa, natomiast iskra w cylindrach jest parami, po dwie. Bodzio, z całym szacunkiem, ale nie mieszaj. Zapłon nie ma nic do Efi czy Sefi. S to sekwencja, a Efi to nie pary, a banki. W eec-IV są to przewaznie 2 banki (bo są EEC-IV z sekwencją, np. stary escort USA z silnikiem 1.9 SEFI), czyli parami tylko w R4, ale w v6 wtryski chodzą trójkami, a w v8 chodzą po 4.
Jeśli chodzi o iskrę, to są Efi (wtryski w dwóch bankach) z rozdzielaczem (np 2.9 12v) i tam kazda swieca dostaje iskrę osobno, ale są tez Efi bez rozdzielacza, jak znane i lubiane BOA czy 4.0 v6. Są tam podwójne cewki (3 szt w 1 obudowie z wspólnym + pierwotnego uzwojenia), jest to system tzw. Waste Spark - cewka podwójna połączona szeregowo z dwoma świecami, a obwód zamyka blok silnika, i tam iskra skacze po dwóch świecach na raz. Mimo tego jest to w dalszym ciągu Efi.


Jest jeszcze jedna kwestia, którą chciałbym poddać dyskusji. Otoz przyjęło się na tym forum wołać "full-group" na EFi. Nie zgadzałem się z tym od początku, ale przegłosowany milczałem i nie uzywalem tego określenia. Do rzeczy:
Jak juz wspomniałem - w Efi wtryski chodzą parami. Ale! W necie krązy definicja full-group'a jako wtrysku w którym WSZYSTKIE WTRYSKIWACZE są włączane NA RAZ! Oto kilka cytatów:
1. forum volvo " Motronic 4.3 (nie wiem jak inne) nie ma systemu "wykrywania wtrysków", wtrysk możesz odciąć i nie wywali błędu. Robi się to najzwyklejszym przekaźnikiem wpiętym w puszce komputera (odcięcie impulsu masowego, tryski pracują w systemie full-group, czyli wszystkie na raz "
2. firma gazownicza "Wtryski wielopunktowe dzieli się na:
• wtryski wielopunktowe ,,full group” - jednoczesne otwieranie wszystkich wtryskiwaczy,
• wtryski wielopunktowe ,,semisekwencyjne” - sterowanie wtryskiwaczy grupami (parami, stronami); wtryskiwacze połączone są w dwie różne grupy, np. pary (w silnikach rzędowych), lub jako strony (w silnikach V lub Boxer)’
• wtryski wielopunktowe sekwencyjne - wtryskiwacz paliwa dla każdego cylindra jest sterowany oddzielnie."
3. elektroda: "SCHEMAT PODŁĄCZENIA OGÓLNIE JEST PROSTY,JEST TO WTRYSK FULL GROUP WIEC STARCZY EMULATOR JEDNOKANAŁOWY"
4. elektroda: "Jest to typowa bolączka silników z full lub half group, ale i przy pełnej sekwencji się zdarza. " - jak dla mnie to wlasnie half group, czyli semi sequential jest naszym Efi (2 banki wtrysków).
5. czakram - auto na gaz: "Wtrysk wielopunktowy MPI

System wielopunktowy charakteryzuje się tym, że ma jeden wtrysk na każdy cylinder ulokowany blisko zaworów zasysania. W systemie full-group wszystkie wtryskiwacze są sterowane równocześnie i dostarczają jedną dawkę paliwa na każdy obrót wału silnika. Ich działanie może być łatwo przerwane oddziaływujące na jeden przewód, który je łączy z centralką wtryskową. W systemach SEFI każdy wtryskiwacz jest sterowany niezależnie od innych, dostarczając jedną dawkę paliwa na każde dwa obroty wału silnika, w powiązaniu z fazą zasysania tego cylindra. Działanie różnych wtrysków może być zahamowane przejmując zasilanie wspólne lub pojedyncze odgałęzień negatywnych." - tu nic nie mówią o Efi jak dla mnie.

6. http://www.intercars.com....4GAS_181006.pdf

Czy wszędzie gadają bez sensu, czy tylko na tym forum powielany jest błąd definicji full group?

Robert napisal:

"Niby widziałem Atmosa DC 32GS pracującego w instalacji ze zbiornikami akumulacyjnymi i zbiornikiem CWU. Do tego w instalacji był Laddomat, dwie pompy do dwóch obiegów, termostaty, zawór (mieszacz) itd. System zaopatrzony był nawet w UPS który zapewnić ma pracę pompy przez 30 minut po wyłączeniu zasilania sieci. Ponieważ jednak nie mam na to pieniążków (tutaj zgadzam sie z Tobą KaKA na UPS, myślałem o tym jak zapewnić grawitacyjny przepływ wody z kotła w razie wyłączenia prądu. Zbyniu mam więc pytanie czy masz zainstalowany na taką ewentulanośc zawór pływakowy (czy jak on sie tam nazywa)?"

Tak, mam taki zawor zainstalowany w razie braku pradu zawor zwrotny klapkowy, pod ta nazwa chciano mi sprzedac na rynku kilka roznych typow zaworow, ostatecznie zakupilem je w firmie Technika Grzewcza http://www.technikagrzewcza.com/ofer...os-cennik.html , w moim przypadku vyl toHR 0027 zawór zwrotny grawitacyjny poziomy 5/4" 34 pln
To sa takie zawory, jakie powinienes zainstalowac do kotla na drewno, zadne roznicowe itp.

Wydaje mi sie, iz dosc istotna sprawa oprocz ups-a dla zapewnienia grawitacyjengpo obiegu miedzy kotlem a zbiornikami i dalej bedzie odpowiedznia srednica rur, w przypadku polaczenia kotla ze zbiornikami fachowcy zalecaja mozliwie wieksza srednice, ja zastosowalem zawor esbe 32/60, zawor zwrotny klapowy o tej samej srednicy, w polaczeniu z pompa co i dodatkowo zaworami kulowymi, umozliwiajacymi latwiejszy demontaz w razie koniecznosci efekt bedzie, jak sadze, identyczny jak przy zastosowaniu drozszego laddomatu w obrebie tych elementow przy instalacji przykotlowej.
Mozna oczywiscie zastoisowac wieksza srednice zaworu termostatycznego jak rowniez zaworu klapowego, wowczas obieg grawitacyjny bedzie sie odbywal zapewne z mniejszmi przeszkodami.
Schemat takiego polaczenia, co prawda bez uwzglednienia zastosowania dodatkowych zaworow kulowych jest na stronie www atmos-a.
Jesli chodzi o cene, przez zastosowanie takiego polaczenia zaoszzcedzilem ok. 500 pln
Jesli bedziesz zainteresowany miejscem zakupu czesci i cenami, podam ci namiary na priva.


"Po drugie chciałbym wiedzieć w jaki sposób wszystko połączyliście (Zbyniu, KaKa) czy wg któregoś ze schematów producenta kotłów czy macie jeszcze jakieś dodatkowe bajery?"

"Bajery", jak piszesz, mozna zastosowac dysponujac przygotowanym przez kociol odpowiednim zapasem goracej wody w zbiornikach akumulacych.

W moim przypadku rozdzielilem poszczegolne obiegi za pomoca oddzielnych zaworow mieszajacych na: poddasze, parter, podlogowke oraz ladowanie cwu.
Te obiego moga pracowac zupelnie niezaleznie od siebie, z odrebnymi charakterystykami grzewczymi dla kazdego ukladu.

Przygotowanie cieplej uzytkowej powierzylem gazowemu ogrzewaczowi, w ktorym zamontowana jest dodatkowo wezownica/ wymiennik z zasiolaniem z obiegu kotla na drewno w sezonie grzewczym,. wlecie natomiast z wlasnego palnika gazowego.
calosc ma 120 l ibedzie sterowana za pomoca sterownika R 322 compit-u."Interesuje mnie jeszcze jak wpiąc we wszystko pogodowkę Compit-u?"
Przy zastosowaniu akumulacji bedziesz korzystal z gotowego zrodla cieplej wody, wiec zastosujesz regulatory obiegow grzewczych, swego czasu KaKa podeslal mi swoj schemat instalacji,
polecam zatem, ja swoj schemat nosze w glowie, ale nie odbiega on od tego, co bedzie u siebie robil KaKa poza tym, ze dodalem dodatkowy obieg grzewczy.


"A z innych wiadomości z frontu ): zrobiłem wejscie do domku, po świetach zamawiam kocioł i w związku z tym przygotuję dla niego "odświętnie" piwnice."

Ciesze sie, ze idziesz do przodu, a drewno juz masz ??? :smile:

I tak na marginesie jeszcze Zdrowych wesołych świąt życzę
Dzieki Robercie, Tobit rowniez wzystkiego najlepszego, duzo zdrowia i wytrwalosci w dazeniu do celu.

Pozdrawiam swiatecznie !
Zbyniu