tipsy-sandra Tipsy żelowe Gliwice;)

Bardzo prosze o odpowiedź bo odchodzę od zmysłów a już kilka godzin siedzę na internecie i nie mogę nic znaleźć. Otóż wynik dotyczy RTG klatki piersiowej. Oto on:
Guzowate poszerzenie lewej wnęki płucnej. Pola płucne o wyraźnie nasilonym rysunku podścieliska w polach dolnych; łukowate zacienienie w prawym kącie przeponowo-sercowym-cień lipomatozy? Zmiany włókniste i drobnoguzkowe w polu górnym płuca prawego o charakterze zmian poswoistych. Wydatna także wnęka prawa. Sylwetka serca w granicach normy: aorta wydłużowa, umiarkowanie rozgięta i silnie wysycona. Przepona gładka. Kąty przeponowo-żebrowe wolne.
Proszę pomóżcie!!!

Czy dziadek ma potwierdzone przez reumatologa/internistę/lekarza rodzinnego reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) czy tylko zmiany zwyrodnieniowe?

Jednak, obawiam się, że nie. Być może reumatoidalnemu zapaleniu stawów mogą towarzyszyć drobne zmiany włókniste, ale raczej nie poszerzone obie wnęki.

Martwisz się na zapas. Zmian w rentgenie nie wolno bagatelizować, ale nie są one jednoznaczne. Musimy cierpliwie poczekać na tomografię. Często wiele lat życia w trudnych warunkach - wojna, kontakt z gruźlicą w latach 40 i 50 powoduje powstawanie wielu zmian w płucach. Nowotworu nie można niestety jeszcze wykluczyć.

Spędź z dziadkiem wspaniałe Święta. Przeżyjcie je pięknie.

Dziadek był dzisiaj u pulmonologa. Lekarka powiedziała, że nie jest dobrze. Dziadek dostał skierowanie do szpitala. Proszę powiedzcie mi czy poszerzenie wnęki płucnej musi być oznaką nowotworu? Czy mogą to powodować inne choroby płuc?

Wiem, że każdy przypadek należy traktować indywidualnie, ale jak to wygląda w praktyce lekarskiej tzn. ile osób mających objawy takie jak mój dziadek nie miało nowotworu? (nie wiem jak inaczej sformułować to pytanie i nie wiem jak można na nie odpowiedzieć. Nie chodzi mi o procenty, ale raczej o szanse). Przepraszam, że tak chaotycznie...

Witam nie mam niestety jeszcze przy sobie wyników TK, przytoczę informacje z karty leczenia szpitalnego;
Badanie RTG - płuco lewe guzowate poszerzenie wnęki lewej, guzowate poszerzenie cienia górnego śródpiersia po stronie lewej, płuco prawe drobne zmiany ogniskowe wielkości do 8mm, katy przeponowo-żebrowe wolne,
USG- wątroba nie powiększona, jednorodna , w prawym płacie widoczne są 2 zmiany hypoechogenne o ser. odpowiednio 13 i 15 mm do zróżnicowania pomiędzy meta a torbielami prostymi, pecherzyk echoujemny, żyła, aorta nie poszerzone,
W epikryzie napisano: w wykonanej bronchofiberoskopii stwierdzono zmiany rozrostowe w górnopłatowym lewym, ze zmian pobrano materiał do badania hist.-pat. i cytol.(jaka jest miedzy nimi różnica? ) TK klatki pier. wykazała guz wnęki płuca lewego, z przerzutami do obu płuc, węzłów chłonnych śródpiersia, wątroby oraz najprawdopodobniej lewego nadnercza.
Mam nadzieję, że to nieco rozjaśni sytuację...
Dziękuje za wszelką pomoc


Ostatnio robiłem rtg płuc i taki jest opis:
"zacienienie o wym. ok 30x20 mm przy dolnym biegunie wneki prawej-zapalne? Przepona i kąty przeponowo-żebrowe wolne. Sylwetka serca w normie. Wnęki szerokie."
Dodam, iż mam 24 lata jestem palaczem już parę ładnych lat.
Prześwietlenie zrobiłem w skutek ostrego przeziębienia.
Odczuwam jakieś tam bóle w klatce piersiowej.

Zacienienie może być przebytym zapaleniem płuca (zmiany radiologiczne cofają się wolniej niż objawy kliniczne).
To, co może zastanawiać i skłonić do dalszej diagnostyki to szerokie wnęki.

Poszerzenie obydwu wnęk nie jest typowe dla raka płuca.
Mogą to być obustronnie powiększone węzły chłonne w wyniku powtarzających się infekcji lub jakiejś infekcji trwającej przewlekle,
może być to efekt nadciśnienia płucnego (tutaj raczej nie to jest przyczyną)
może być to sarkoidoza (ima się ludzi młodych niestety)
może być to chłoniak (i to ta najmniej ciekawa opcja).

Ten obraz radiologiczny nie tłumaczy bóli w klatce piersiowej, może natomiast tłumaczyć uczucie dyskomfortu wskutek ucisku węzłów chłonnych na sąsiadujące struktury anatomiczne.
Obraz RTG mógłby być wskazaniem do powtórzenia RTG po 3-4 tyg. i chwilowo niczego więcej; jeśli jednak ma zostać wykonane TK - to czemu nie.
Bronchoskopia - być może, ale po wyniku TK.

Głowa do góry, miejmy nadzieję, że to jedynie 'przechodzona' infekcja.
pozdrawiam ciepło.

Witam
u mojego Taty jest podejrzenienie raka płuc.
Jest po badaniach i bardzo proszę o pomoc bo nie bardzo wiem co z nich wynika, na jeden wynik jeszcze czekamy.

ROZPOZNANIE: Krwioplucie; podejrzenie procesu rozrtostowego płuca lewego
choroba wieńcoa; zwezenie prawej tetnicy wiencowej /RCA/; zwezenie gałęzi okalającej lewej tetnicy wiencowej /Cx/
Stan po zawale serca /1993/
Migotanie przedsionków; Subkliniczna nadczynnosc tarczycy w wywiadzie
Miazdzyca zarostowa tetnic konczyn dolnych

BADANIE EKG: rytm zatokowy miarowy 70/min. Lewogram, posrednie polozenie serca. Cechy przerpstu lewej komory.

RTG KLP: Miąższ płucny bez ewidentnych zmian naciekowych. Sylwetka serca powiększona w zakresie lewej komory. Wneki poszerzone ze zwapnieniami. Lewa kopuła przepony wyżej ustawiona. Katy przeponowo- zebrowe wolne.

KT KLP: ponizej wneki lewej przyaortalnie widoczna masa patologiczna o wym SI 50mm; LR 29mm, AP 46mm. Zmiana przylega bezposrednio do aorty, powoduje naciekanie na oskrzele subsegmentowe w obrebie segmentu 10 płuca lewego. Zaburzenie upowietrznienia miąższu płucnego przykręgoslupowo ponizej opisywanej zmiany. W obrebie środpiersia i wnek widoczne dosc liczne 5-10-15mm węzły chłonne. Tchawica i oskrzela głowne ct bez obturacji. Struktury kostne klatki piersiowej bez ewidentnych zmian patologicznych.

BRONCHOSKOPIA: Fałdy głosowe prawidlowo ruchome; symetryczne. tchawica w normie. osytroga ostra, centralna. Śluzówka o cechach PZO. Dostepne badaniem prawe drzewo oskrzelowe drozne, prawidlowo ruchome oddechowo. Strona lewa: śluzówka ujscia LB10 obrzeknieta, liczne wycinki, krwawienie opanowano sola fizjologiczna. Bronchospirat wysłano do badania cytologicznego.

SPIROGRAFIA: rezerwy wentylacyjne płuc w normie.

LECZENIE: Augmentin: Cyclonamina; Fraxiparina, Efox long 75, Malsidomina; atoris; Tritaxe; Polfenon, Betaloc zok25; Thyrozol; Thiocodin; Cyclonamina

EPIKRYZA WYPISOWA I ZALECENIA: pacjent l.57 przyjety do kliniki z powodu wystapienie krwioplucia i utrzymywania sie suchego kaszlu od okolo miesiaca. na podstawie wykonanych badan postawiono rozpoznanie j.w. Wypisany z zaleceniem zgloszenia sie za 2 tygodnie po wyniki hist-pat. z bronchoskopi. Po otzrymaniu wynikow histopatologicznych- ustalenie dalszego postepowania terapeutycznego.


Czy jest szansa ze nie jest to rak (ile %)?? bardzo prosze o pomoc !!!

Witajcie
poniżej podaje wyniki badan mojej matuli mam nadzieje ze cos z tego rozumiecie

Przy okazji bardzo dziękuje za pomoc .

Rozpoznanie
C34.8 –Nowotwór płuca lewego w stadium rozsiewy do węzłów chłonnych nadobojczykowych po stronie lewej .
Podejrzenie rozsiewu do wątroby


Wyniki badan diagnostycznych

• puls oksymetria 97%
• Zdjęcie rtg płuc Poszerzone obrysy wnęki płuca lewego. Poza tym pola płucne bez zmian .
Kopuły przepony gładkie kąty żebrowo – przeponowe wolne . Sylwetka serca nie powiększona
• CT Klatki piersiowej ( Przeglądowe ) – W szczytach płuc, podopłucnowe pęcherze rozejmowe,
największy w płucu prawym wielkości 23x24mm . Obszary rozedmy panlobularnej w części grzbietowej płata dolnego płuca lewego. W części grzbietowej segm.6. Płuca lewego widoczny naciek o spikularnych obrysach , wielkości 27x21x22 mm, z pasami tkankowymi drążącymi do opłucnej żebrowej z odcinkowym ( na dł. ok. 16mm) jej pogrubienie na tym poziomie . Obraz zmiany sugeruje naciek npl . Prawe bez zmian naciekowych . Powiększony węzły chłonne w śród piersiowe : aortalno-płucne do 16-18 mm , przytchawiczy prawy górny do 100 mm, Przedtchawicze na poziomie rozwidlenia tchawicy do 17mm, podostrogowe do 14mm oraz wnęki lewej do 11 mm. Jamy opłucny wolne . Podprzeponowo w dolnej części płata lewego płata zmiana ogniskowa śr.11mm wzmacniająca obwodowo fazie tętniczej – podejrzenie meta . Oba nadnercza powiększone , bez wyodrębniających się zmian ogniskowych . Około aortalnie powiększone węzły chłonne do 11mm
• USG Jamy Brzusznej – Wątroba nie powiększona o jednorodnym echogramie miąższu , bez zmian ogniskowych . Drogi żółciowe nie poszerzone . Pęcherzyk Żółciowy nie zawiera złogów . Ściana pęcherzyka z cechami adenoyomatosis. Trzustka, nerka, śledziona bez zmian. Pola nadnercze bez zmian patologicznych. Pęcherz moczowy niewypełniony. W przestrzeni zaotrzewnowej nie uwidoczniono powiększonych węzłów chłonnych.
• Bronchofiberoskopia diagnostyczna – Struny głosowe ruchome. Krtań, tchawica w normie. Carina Maior ostra. Anatomia drzewa oskrzelowego w zakresie widoczności prawidłowa. Przepłukano oskrzela płuca lewego. Popłuczyny oskrzelowe na cytologię.
• Badanie cytologiczne – węzeł chłonny nadobojczykowy Callulae suspectae probabiliter adenocarcinoma.
• Badanie histopatologiczne – Treść śluzowa, fagocyty płucne, nabłonki oskrzelowe. Materiał skąpy.
• Spirometria Parametry w granicach normy.
FEV1 (I): 1,79 (83% wartość należne = 17 percentyl)
FVC 2,42 (95% wartość należne = 38 percentyl)
FEV 1%FVC(%) 73, 97 (93% wartość należne = 19 percentyl)

Badanie TK klatki piersiowej : klinicznie NSCL dex
Na granicy segmentów II i III prawego płuca widoczna nieregularna grubościenna jama powietrzna o wymiarach do ok. 42x69 mm. W sąsiedztwie zmiany widoczne liczne guzkowe zagęszczenia miąższu średnicy do ok. 21 mm - najpewniej rozsiew procesu npl. Odcinkowo pogrubiała opłucna w szczycie prawego płuca. W okolicy wnęki prawego płuca patologiczna masa tkankowa o wymiarach ok. 49x40mm i gęstości około 54jH uciskająca i zwężająca światło oskrzela głównego prawego. Zmainy naciekowe w szczycie prawego płuca. Drobne zrosty nad obiema kopułami przepony. Pojedyńcze powiększone węzły chłonne w obrębie śródpiersia średnicy do ok. 29mm w okolicy podostrogowej. Po za tym obraz tkanki płucnej oraz śródpiersia bez widocznych zmian patologicznych w badaniu TK. Zmiany zwyrodnieniowo wytwórcze kręgosłupa Th.
Wnioski:obraz TK przemawia za naciekiem npl prawego płuca za zmianami meta.


Badanie TK jamy brzusznej:
Na granicy lewego i prawego płata wątroby hypodensyjny nieregularny obaszar o policyklicznych obrysach średnicy do ok. 48mm ulegający niewielkiemu brzeżnemu wzmocnieniu w fazie po dożylnym podaniu środka kontrastowego - obraz TK supektywny o meta. Po za tym wątroba powiekszona o wymiarze AP ok. 187 mm bez widocznych zmian ogniskowych. Trzustka nie pogrubiała jednorodna bez widocznych zmian ogniskowych. Śledziona nie powiększona, jednorodna. Obie nerki w typowej lokalizacji bez widocznych zmian. Aorta brzuszna nieco poszerzona o wymiarze AP ok. 29 mm z niewielkimi przyściennymi zmianami miażdżycowymi i przyścienna skrzepliną.

Tata od trzech tygodni stale gorączkuje. Temperatura 37-38 st. oraz ma silne bóle miedzyżebrowe. Po dzisiejszym badaniu TK - nie wiadomo co jest przyczyną tych bóli. Lekarz też nie potrafił nic powiedzieć. "Nie wie co jest przyczyną tych bóli". Tata dostał skierowanie do Zakładu Medycyny Nuklearnej. Ponadto od przyszlego tygodnia ma być podawana chemia 1 wlew co 3 tygodnie.

Otrzymane lekarstwa: DICLOFENAC GSK, AMIZEPIN 200mg, IPP 40 mg, Refastin 100mg, Pabi-Dexamethason 1mg, Myopam oraz UST 30 (nie wiem czy pierwsza litera to u czy M) - to lekarstwo będzie dopiero jutro do odbioru.


Proszę o pomoc, interpretację.