tipsy-sandra Tipsy żelowe Gliwice;)

Na złożenie oświadczenia o sposobie przyjęcia spadku macie 6 miesięcy od dnia powzięcia wiadomości o śmierci spadkodawcy.

Ja bym w takiej sytuacji doradzał przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Należałoby jak najszybciej złożyć u notariusza oświadczenie o przyjęciu z dobrodziejstwem inwentarza i składać do sądu wniosek o sporządzenie spisu inwentarza. Skład spadku po matce wskażecie komornikowi, który zapewne zostanie wyznaczony to sporządzenia takiego spisu inwentarza.

Zazwyczaj wystarczy Pana oświadczenie, ewentualnie przedstawienie rachunków na zakup tego sprzętu (albo pisemne oświadczenie wykonawcy kto zlecał i kto płacił za wykonanie np. mebli kuchennych).

Co do wierzycieli - to oni na tym etapie postępowania nie będą mieli żadnej informacji o spisie inwentarza. No chyba, że już się do Państwa zgłosili i to oni złożą wniosek o sporządzenie spisu inwentarza.

zgodnie z art. 644 k.p.c
Art. 644. Jeżeli złożono oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza, a inwentarz nie był przedtem sporządzony, sąd wyda postanowienie o sporządzeniu spisu inwentarza.

oznacza, to że sąd z urzędu wyda takie postanowienie i wnioskodawca bedzie musial ponieśc koszty jego sporządzenia

jeżeli chodzi o samochów, to wszystko zalzy od tego czy został on nabyty przez pani ojca w trakcie trwania małżenstwa, jeżeli tak, a pani rodzice nie mieli dokonanej rozdzielności majatkowej, to wówczas samochód wchodzi do ich małżenskiego majatku wspólnego i jest współwłasnoscią pani matki

jeżeli chodzi o sposób dokonania działu spadku i jak wyglada wniosek prosze spojrzec na wzory pism procesowych w prawie spadkowym na tym forum

pozdrawiam

Spadkobiercą jedynym (zgodnie z testamentem) jest ciotka mojej córki. Niedawno odbyła się rozprawa o otwarcie testametu i przejęcie spadku. Ta kobieta z pewnością wie co odziedziczyła po swojej matce. Natomiast mnie nie chce udzielić żadnej informacji.

Nie wiem czy dobrze zrozumiałam - muszę złożyć wniosek o sporządzenie spisu inwentarza (ten plik się nie otwiera) . Natomiast nie wiem jak dokładnie ma to wyglądać ponieważ ten plik jest "martwy". Czy mogę go jeszcze gdzieś znaleźć?


Aha! Czy prawdą jest, że wnosząc o zachowek ponosi się koszta sądowe od wysokości podanej przeze mnie (żądanej) kwoty, nawet jeśli de facto zachowek będzie dużo mniejszy?

witam

mam pytanie dotyczace procedury nabycia spadku z dobrodziejstwem inwentarza. od czego powinnam zaczac?
składam najpierw wniosek w sadzie o stwierdzenie nabycia spadu + wniosek o sporządzenie spisu inwentarza? a kiedy skladam oswiadczenie o nabyciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza? dolaczam do wniosku o stwierdzenie nabycia spadku, czy tez oswiadczenie takie skladam dopiero przed sadem w trakcie postepowania o nabycie spadku?

dziekuje,
sunshine

Należy wystąpić tutaj z wnioskiem o sporządzenie spisu inwentarza.

Spis obejmuje cały majątek spadkowy z zaznaczeniem wartości każdego z przedmiotów (ruchomych i nieruchomych). Dopiero jeśli po spisie inwentarza podejmie Pan wątpliwość czy spis obejmuje wszystkie składniki spadku - można wnosić o wyjawienie przedmiotów spadkowych.


Art. 655. § 1. Jeżeli po sporządzeniu spisu inwentarza zachodzi wątpliwość, czy zostały w nim zamieszczone wszystkie przedmioty należące do spadku lub czy zamieszczone w spisie inwentarza długi istnieją, sąd spadku z urzędu lub na wniosek spadkobiercy, wykonawcy testamentu, wierzyciela spadku albo właściwego urzędu skarbowego może nakazać spadkobiercy złożenie:

1) oświadczenia, że żadnego przedmiotu spadkowego nie zataił ani nie usunął oraz że nie podał do spisu inwentarza nie istniejących długów;

2) wykazu przedmiotów spadkowych nie ujawnionych w spisie inwentarza, jeżeli mu są wiadome, z podaniem miejsca przechowania ruchomości i dokumentów dotyczących praw majątkowych, jak również z wyjaśnieniem podstawy prawnej tych praw;

3) zapewnienia, że złożone oświadczenie lub wykaz są prawidłowe i zupełne.

Czy mogę prosić o wyjaśnienie jak długo potrwa postępowanie, jeśli złożę wniosek do sądu o sporządzenie spisu inwentarza?
Czytałam w innych postach, że sąd wyznacza komornika a ten biegłego do wyceny nieruchomości( w tym wypadku w skład spadku wchodzi: lokal mieszkalny, samochód i pomieszczenia warsztatowe).
Obawiam się, że ta cała procedura trwa długo, a ja mam 30 dni na złożenie zeznania podatkowego do Urzędu Skarbowego. A na podstawie spisu inwentarza oraz podanych wartości spadku i ewentualnego długu, wiedziałabym jaką wartość mam wpisać w zeznaniu podatkowym.
Czy ja i drugi spadkobierca będziemy do tego spisu potrzebni ( wzywani) ?
(Czy my podajemy jakieś wartości czy to biegły sam wycenia?)
Ja mieszkam 100 km od miejsca spadku a drugi spadkobierca wyjechał za granicę ( nie wiem na jak długo).
Czy cały koszt tego postępowania ( koszt komornika i biegłego) to tylko opłata w sądzie 50,00 zł?
Proszę o pomoc i dziękuję.
Pozdr

Dziękuje bardzo za odpowiedź, mam jednak jeszcze parę wątpliwości. Tak jak napisałam wczesniej od chwili śmierci spadkodawcy.nie minęło jeszcze 6 miesięcy
-W pytaniu pierwszym chodziło mi o to, czy Sąd może nakazać mi złożyć wniosek o spis inwentarza, czy spis ten wykonywany będzie z urzędu, obawiam się, że jeżeli sama złożę wniosek będę musiała wpłacić jaką zaliczkę komornikowi;
-czy Sąd może obciążyć kosztami tylko mnie skoro pozostałym nie zależy na sporządzeniu spisu inwentarza/


  witam,

mam pytanie,

po śmierci wujka każdy kto tylko mógł odrzucił spadek po nim, prócz moich i siostry dzieci, w związku z tym przyjęły spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Teraz czekam na wykonanie przez komornika spisu inwentarza, nie mam pojęcia co miał tak naprawdę wujek,. ale po konsultacjach rodzinnych najprawdopodobniej nie miał żadnej nieruchomości, być może samochód, no i długi, o których krążą legendy (podobno u komornika miał swój pokój na dokumenty związane z jego sprawami). Mam pytanie w związku z faktem, ze będziemy musieli zapłacić za sporządzanie spisu, a to ponad 200 zł za godzinę, ile takich godzin może być? proszę o odpowiedź bazując na Państwa doświadczeniu? ja na forum nieco poszukałam, i w sumie nie znalazłam wysokich kwot za dokonanie takiego spisu, nie więcej niż 1000 zł. Dzwoniłam nawet do komornika (nie wiem który będzie sporządzał spis, zadzwoniłam do komornika z mojej miejscowości) i powiedział, że jak nie ma nieruchomości to może się zmieści w jednej godzinie. No ale są jeszcze te długi, Spisanie ich pewnie też zajmuje czas, a nie chciałabym zapłacić jakiejś kolosalnej sumy. Wiem, że można napisać wniosek o zaliczenie kosztów spisu do majątku spadkowego (a może inaczej się to nazywa), gdzie powinnam je złożyć? chyba w sądzie w którym stwierdzono nabycie spadku przez dzieci? Bardzo dzięuję za odpowiedź.

kazus spis inwentarza vs zachowek
  Hm, tak sobie czytam kpc i zwątpiłem, bo nie mogę nigdzie znaleźć odpowiedz
na najbardziej prostą kwestie.
Mam pytanie odnośnie art. 637 kpc: "§ 1. Na wniosek tego, kto uprawdopodobni, że jest spadkobiercą, uprawnionym do zachowku lub zapisobiercą, albo wykonawcy testamentu, wierzyciela mającego pisemny dowód należności przeciwko spadkodawcy lub właściwego urzędu skarbowego sąd postanowi sporządzenie spisu inwentarza."

Sytuacja typowa: "Wdowiec ma trójkę dzieci. Sporządza testment w którym cały majątek pozostawia swoim dwóm córkom, które następnie po jego śmierci w wyniku postanowienia prawomocnego sądu nabyły spadek (nieruchomość +lokaty) po połowie. Po roku od czasu wydania postanowiena syn zmarłego składa wniosek o sporządzenie spisu inwentrza. Oceń stan prawny"
1. Czy to znaczy że w przypadku zachowania odpowiedniej formy przez powoda sąd ZAWSZE wyda postanowienie o sporządzenie spisu inwentarza? Czy też dotyczy to tylko pewnych sytuacji; defraudacja spadku, określenie wysokości zachowku itd.?
2. Czy także osoba pominięta w testamencie, a nawet wydziedziczona ma prawo do takiego spisu?
3. I wrescie najbadziej mnie intrygujące pytanie: PO CO robić spis inwentarza (pomijam wynagrodzenie za pracę dla komornika, zyski reczoznawców itd.) skoro syn ma prawo do wystąpienia o zachowek (zakładając, że majątkowi nie grozi żadna defraudacja i zniszenie)?
Wiem, że moje pytania brzmią trochę trywialnie, bo syn pewnie zawsze będzie miał prawo do wystąpienia o zachowek ale czy to nie jest proste zapychanie sądów i dublowanie procedur?

Jesli nie wiesz co wchodzi w sklad spadku to pozadane jest sporzadzenie spisu inwentarza. Koszty moga byc spore zwlaszcza ze majatek znajduje sie poza granicami kraju.
Ale chyba warto. Wydaje mi sie ze majatek jest duzy.
Co do wyplacen przez kogos z kont po smierci to nie ma to znaczenia - mozna ustalic ile pieniedzy znajdowalo sie na koncie w dniu smierci spadkodawcy.
Ma pani prawo do zachowku.
Prosze zlozyz wniosek o spis inwenatrza do sadu w ktorym sprawa sie toczy o stwierdzenie nabycia spadku. Prosze tez wymienic co wedlug Pani wiedzy nalezalo do spadku.
Jesli sprawa toczy sie w Polsce to ma zastosowanie Polskie prawo wiec nie powinno byc problemu.

Było przeprowadzane postępowanie spadkowe (stwierdzenie nabycia spadku)?

Należałoby złożyć wniosek o sporządzenie spisu inwentarza i w ten sposób zabezpieczyć się do jakich granic odpowiadają wnuki.

no to przed państwem kolejna sprawa, mianowicie trzeba wnieść o dokonanie działu spadku, wówczas kochanka bedzie musiała przed sądem wykazać, iż samochód oraz mieszkanie nie wchodzą do spadku, ponieważ ona jest ich wąłścicielką, w tym postępowaniu zostana ujawnione wszstkie przedmioty

pomocny tu bedzie spis inwentarza przeprowadzony przez komornika, nie należy mu jednak zbytnio ufac, poniewz moze on sie ograniczyc do dowodów przedstawionych przez kochankę i nie bedzie sie on zajmował badaniem ich prawdziwości,
jeśli zatem po jego sporzadzeniu okaze się, ze jednak samochód i mieszkanie nie zostały zaliczone do spadku, można bedzie kwestionowac ten spis, np poprzez to aby sąd wezwał kochanke do przedstawienia odpowiednich dokumentów, np. w postaci umowy darowizny
poza tym jezeli samochód stanowił wspólwłasnośc ojca i matki, to kochanka mogła nabyc jedynie polowe udziału w prawie własnosci tego samochodu, nie zas cały

jeśli chodzi o spis inwentarza, to zgodnie z art. 53 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji :
Art. 53. Za dokonanie spisu inwentarza albo innego spisu majątku pobiera się stałą opłatę w wysokości 10 % przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego za każdą rozpoczętą godzinę.

kosztami tymi zostanie obciązony najprawdopodobniej wnioskodawca, czyli osoba która wniosła o stwierdzenie nabycia spadku,
art. 520 k.p.c.
 § 1. Każdy uczestnik ponosi koszty postępowania związane ze swym udziałem w sprawie.
§ 2. Jeżeli jednak uczestnicy są w różnym stopniu zainteresowani w wyniku postępowania lub interesy ich są sprzeczne, sąd może stosunkowo rozdzielić obowiązek zwrotu kosztów lub włożyć go na jednego z uczestników w całości. To samo dotyczy zwrotu kosztów postępowania wyłożonych przez uczestników.
§ 3. Jeżeli interesy uczestników są sprzeczne, sąd może włożyć na uczestnika, którego wnioski zostały oddalone lub odrzucone, obowiązek zwrotu kosztów postępowania poniesionych przez innego uczestnika. Przepis powyższy stosuje się odpowiednio, jeżeli uczestnik postępował niesumiennie lub oczywiście niewłaściwie.